Haber Detayı
14 Şubat 2018 - Çarşamba 08:52 Bu haber 592 kez okundu
 
KMTSO MECLİSİ BURSA SANAYİSİNİ İNCELEDİ
Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO), Meclis üyelerine yönelik bir program ile Bursa’da bir dizi çalışma ziyaretleri gerçekleştirdi. Program kapsamında, otomotiv, makine ve savunma sanayi gibi önemli sektörlerde gelişme sağlayan Bursa’nın sanayi yapısı incelendi.
Gündem Haberi


KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun ve Meclis Başkanı M. Hanifi Öksüz’ün de yer aldığı, yönetim kurulu ve meclis üyelerinden oluşan 30 kişilik heyetle Bursa’ya giden KMTSO heyeti, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi aldı. BTSO Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen toplantıda, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran’dan bilgi alan heyet ardından BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Gülener eşliğinde BTSO tarafından Demirtaş Organize Sanayi bölgesi içerisinde hayata geçirilen BTSO MESYEB, Enerji Verimliliği Merkezi, Mutfak Akademisi, BUTGEM ve BUTEKOM’da incelemelerde bulundu.

 

İlk olarak Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda Bursa ekonomisi ve BTSO çalışmaları hakkında sunumlar yapıldı. Karşılıklı görüş ve alışverişinin yapıldığı toplantıda, küresel ekonomi ve Türkiye’nin konumu hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.

 

Toplantıda, reel sektörün rekabet gücünün artırılması ve inovatif sektörlerin desteklenmesine yönelik çalışmalar ile ilgili görüşmeler yapılırken sanayi alanında iki kentin yapılabilecek ortak proje ve işbirliği imkanları da değerlendirildi.

 

KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun, Bursa’nın Türkiye’nin sanayileşmesine öncülük eden kentlerin başında geldiğini söyledi. Kahramanmaraş’ın da son yıllarda sanayileşmede önemli ölçüde yatırımları bulunduğunu belirten Zabun, “Sanayileşmede önde gelen kentlerimizden birisi olan Bursa’yı ziyaret ederek, incelemeler gerçekleştirdik. BTSO ile bir araya gelerek işbirliği imkanlarımızı değerlendirdik. Çok verimli bir program oldu. Ev sahipliğinden ötürü BTSO’ya teşekkür ediyorum” dedi.

 

KMTSO Meclis Başkanı M. Hanifi Öksüz de Kahramanmaraş olarak sanayide ürün çeşitliliğini artırmak istediklerini belirtirken, Bursa’nın sanayi yapısının bu açıdan önemli mesafe almış olduğunu ifade etti. Teknoloji ve kalite açısından Bursa sanayisinin geldiği noktayı oldukça etkileyici bulduğunu kaydeden Öksüz, BTSO tarafından hayata geçirilen projelerin de Bursa’ya değer kattığını sözlerine ekledi.

 

Toplantıda konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, son dört yıllık süreçte üreten kesimi yakından ilgilendiren çok sayıda çalışmayı hayata geçirdiklerini söyledi. Sanayideki dönüşümü sağlamak adına TEKNOSAB ve KOBİ OSB gibi önemli projelerde çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü belirten İlker Duran, “Odamızın liderliğinde her geçen gün büyüyen ve gelişen bir Bursa var. Kahramanmaraş da Türkiye ekonomisi için önemli kentlerin başında geliyor. Bir araya gelerek tecrübelerimizi paylaştık. BTSO olarak KMTSO’nun yapacağı çalışmalarda her türlü katkıyı vermeye hazırız” dedi.

 

KMTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı M. Akif Gölcü ise sanayi kesiminin dar alanlara sıkıştığı bir dönemde yeni yatırım alanlarının önünün açılmasının çok önemli olduğunu söyledi. Gölcü, “Bursa’nın organize sanayi bölgeleri ve farklı sektörlere yatırım konusunda, katma değer konusunda ne kadar başarılı olduğunu bu ziyaretimizde görmüş olduk” şeklinde konuştu.

 

KMTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Gülkesen konuşmasında Bursa’nın birçok alanda Türkiye ekonomisine yön verdiğini söyledi. BTSO’nun gerçekleştirdiği çalışmaların bu başarıda büyük payı olduğunu ifade eden Gülkesen, “Bursa’nın Ankara’nın dahi önünde gittiği takip ediyoruz. Ekonomi ve özellikle üretim alanındaki çalışmalarda belirleyici olan kentlerin başında Bursa geliyor” dedi.

 

Heyet daha sonra Tofaş Türk Otomobil Fabrikası, Marmarabirlik, Durmazlar Makine (raylı sistem) gibi büyük sanayi kuruluşlarında incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

Öte yanda, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın kuruluşu olan BUTGEM, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Vakfı’nda çalışmalar hakkında bilgi alan heyet, Vakfın kuruluşu ve yapılan eğitim faaliyetleri ile ilgili sunumları dinledi.  Vakıf, bilimsel yöntemleri kullanma becerileri ile donanmış, birlikte çalışma alışkanlığı kazanmış, çalışkan, yüksek vasıflı, yaratıcı ve pozitif düşünen, toplumsal sorumluluk sahibi, bağımsız düşünce yeteneği gelişmiş, özgüven sahibi, sanayide tercih edilen, orta kademe teknik elemanlar yetiştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Burada, Vakıf çalışmaları hakkında konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Gülener, sanayiye, beklentileri doğrultusunda personel yetiştirmenin ve bireylerin istihdam edilebilirlik derecesinin arttırılmasının önemine değinerek “Günümüz teknolojisine uygun, esnek ve pratik teknik eğitimle çalışanların istihdamda sürekli kalabilmesi için yaşam boyu eğitim ile destekliyoruz. Sanayiciden gelen teorik ve teknik eğitim taleplerini karşılıyoruz. Gençlerin bilgi çağına ayak uydurarak ve ileri teknolojiyi kullanarak meslek edinme, meslek değiştirme ve meslek geliştirme ihtiyaçlarına çözümler üretiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Heyetin bir sonraki durağı olan BTSO MESYEB (Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi)’nde, iş dünyasının ihtiyacı olan nitelikli iş gücünün sağlanması ve iş kazalarının minimize edilmesi için gerekli olan mesleki yeterliliklerin belirlenmesinde ve belgelendirilmesinde mevzuata uygun çalışma yaparak ülke ekonomisine katkı sağlanması amaçlanıyor. BTSO MESYEB Genel Müdürü Ramazan Karakök burada yaptığı konuşmada 2014 yılından buyana faaliyetlerini sürdüren MESYEB'in başta Bursa ve Marmara Bölgesi olmak üzere Türkiye'nin birçok farklı ilinde sınav ve belgelendirme hizmeti sunduğunu söyledi.

 

BUTEKOM’da (Bursa Teknoloji ve Koordinasyon ARGE Merkezi) incelemelerde bulunan heyet, merkezin tekstil sektörü başta olmak üzere imalat sektörlerine yönelik hizmetleri konusunda bilgi aldı. Burada bir konuşma yapan BUTEKOM Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Karahan, BUTEKOM olarak inovasyona dayalı AR-GE projeleri hazırlanması ve kurumlar arası işbirlikleri oluşturma, Eko-Tasarım çalışmaları ve Eko-Etiket başvurularında teknik destek, enerji, temiz üretim ve çevre yönetimi danışmanlığı, tekstil sektöründe karbon ayakizi ve su ayakizi hesaplamaları ile yaşam döngüsü analizleri gibi konularda ağırlıklı olarak çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

 

Program kapsamında KMTSO Heyetine eşlik eden BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur ve Şükrü Çekmişoğlu, faaliyet gösterdikleri sektörler hakkında bilgi verirken, Bursa’nın sanayi yapısı ve özellikle makine, otomotiv, savunma, uzay ve havacılık, gıda, atık geri kazanımı gibi alanlarda yapılan yatırımları anlattılar.

 

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur, konuşmasında “Bursa, ekonomik yönüyle, Türk ekonomisinin geliştirilmesi ve ona yeni ivmeler kazandırılmasında aktif ve yönlendirici bir gücü temsil ediyor. Ülke ve bölge ekonomisinin gelişmesine, ihracat yönüyle döviz girdisi sağlanmasına ve sanayi altyapısının güçlenmesine sağladığı katkılarla Bursa, ekonomik açıdan büyük bir dinamizm sergiliyor” şeklinde konuştu.

 

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Çekmişoğlu da Bursa’nın coğrafi konumunun Bursa sanayisi için önemli bir avantaj olduğuna dikkat çekerek “Bursa, konumu itibariyle Anadolu yarımadasının batıya çıkış ve batının Anadolu’ya giriş kapısı konumundadır” dedi.

 

Kaynak: ( : Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Marasturk.com
 
Etiketler: KMTSO, MECLİSİ, BURSA, SANAYİSİNİ, İNCELEDİ,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
K. Maraş
Çok Bulutlu
Güncelleme: 22.02.2018
Bugün
- 13°
Cuma
- 15°
Cumartesi
- 16°
K. Maraş

Güncelleme: 22.02.2018
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
46
41
4
4
14
22
2
Galatasaray
44
47
6
2
14
22
3
Fenerbahçe
44
44
2
8
12
22
4
Beşiktaş
41
41
3
8
11
22
5
Kayserispor
35
30
5
8
9
22
6
Sivasspor
34
30
8
4
10
22
7
Trabzonspor
33
36
5
9
8
22
8
Göztepe
33
35
7
6
9
22
9
Kasımpaşa
29
34
9
5
8
22
10
Yeni Malatyaspor
28
24
8
7
7
22
11
Bursaspor
27
31
9
6
7
22
12
Akhisarspor
27
28
9
6
7
22
13
Gençlerbirliği
25
29
9
7
6
22
14
Antalyaspor
24
26
10
6
6
22
15
Alanyaspor
21
34
13
3
6
22
16
Atiker Konyaspor
21
23
11
6
5
22
17
Osmanlıspor FK
19
31
13
4
5
22
18
Kardemir Karabükspor
12
15
16
3
3
22
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı