Haber Detayı
20 Mart 2015 - Cuma 22:38 Bu haber 971 kez okundu
 
Moleküler Tıpta Biyomühendislik ve inovasyon konulu sempozyum düzenlendi
SANKO Üniversitesi tarafından Özel Sani Konukoğlu Hastanesi toplantı salonunda düzenlenen “Tıpta İnovasyon Buluşmaları-1” dizisinin ilk sempozyumunda, konusunda uzman, uluslararası başarılara sahip birçok yerli ve yabancı konuşmacı bir araya geldiler.
Teknoloji Haberi


“Moleküler Tıpta Biyomühendislik ve İnovasyon” konulu sempozyumun başkanlığın ı  ve moderatörlüğünü SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı BaşkanıDoç. Dr. İlker Saygılı, sekreterliğini ise Tıbbi Biyoloji Anabilim DalıBaşkanı Doç. Dr. Zafer Çetin yaptı. 

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Murat Akkın yaptı ğı açılış konuşmasında, SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kuruluşu hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Akkın, “Bu bizim ilk uluslararası etkinliğimiz. Büyük bir heyecan içindeyiz. Tıp eğitiminde 20. yüzyıldan 21. yüzyıla geçerken çağın gereklerine uygun bir eğitim modeli hazırladık ve uygulamaya başladık. İyi hekim yanında araştırmacı kimliği olan bilim insanları da yetiştirmek istiyoruz. Tıp eğitimi inovatif bir süreçtir ve bu süreçte biz de yer almak istiyoruz” diyerek, sempozyumun başarılı geçmesi temennilerinde bulundu. 

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav ise konuşmas ına “Ev sahipliğini yaptığımız ilk uluslararası katılımlı bilimsel toplantının organizasyonunda özveri ile çalışan üniversitemiz personeline, başta toplantın ın müellifi Doç. Dr. Nezih Hekim, başkanı Doç. Dr. İlker Saygılı, koordinatör ü Bircan Günbulut ve diğer düzenleme kurulu üyelerini tebrik ederim. Her türlü övgüyühakediyorlar” sözleriyle başlad ı. 

Prof. Dr. Sınav, “İnovasyon tarihi, insanlık tarihiyle beraber başlayan bir olgudur. Hayatımızı kolaylaştıran, katma değer kazandıran, maddi değeri olan bir kavramdır” dedi. 

“SANKO Üniversitesi olarak misyonumuz gereği bilimsel çalışmalarımızı henüz birinci yılımızda başlattık ve bütçemizde de buna ciddi bir pay ayırdık. Çünkü üniversite sayısının hızla artmasısürecinde biz kaliteyi nasıl arttırabileceğimizin çalışmalarınıyapıyoruz. İşte bu nedenle de daha birinci eğitim yılını doldurmadan bu tür bilimsel aktivitelerimizin ilkini gerçekleştirebilmiş olmak bizim için çok önemli. Bu çalışmalarımız artarak devam edecek” şeklinde konuşan Prof. Dr. Sınav’ın konuşmasının ardından ilk gün ün oturumlarına geçildi. 

İlk gün oturumlarında; COST Aksiyon Başkanı, Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (NCRS) Demokritos”, (Atina) Nanobilim ve Nanoteknoloji Enstitüsü (INN) Müdürü Prof. Dr. Chrys Chatgilialoglu“Biyomimetik Radikal Kimya”

İtalya Ulusal Araştırma Konseyi (CNR) Organik Sentez ve Fotoreaktivite Enstitüsü (ISOF) Kıdemli Araştırmacısı, LİPİNUTRAGEN Başkanı Prof. Dr. Carla Ferreri                           "Moleküler tıpta gelişmeler ve LİPİNUTRAGEN", 

Atina Ulusal Teknik Üniversitesi, Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Fizik Bölüm ü, Öğretim Üyesi, DNA Hasarı ve Tamir MekanizmasıLaboratuvarı. Prof. Dr. Alexandros Georgakilas “’İnsan Hücre ve Dokularındaki K ümelenmiş DNA Lezyonlarının Tamiri ve İnd üksiyonu”, 
Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) (USA); Biomoleküler Ölçme Birimi Üyesi Prof. Dr. Miral Dizdaroğlu “Kanserde Oxidatif DNA Hasarı ve Onarımı’’ , 
Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Biyoloji Anabilim DalıBaşkanı. Prof. Dr. Turgay İsbir “Kök Hücre Tedavisinde Güncel Yaklaşımlar”
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Biyokimya Anabilim DalıÖğretim Üyesi.Prof. Dr. Tomris Özben “Oksidatif Stres, Antioksidanlar ve Apoptosis: Kanser Terapisi Üzerine Etkisi”

Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Genetik Anabilim DalıBaşkanı Prof. Dr. Haydar Bağış “Tıbbi Araştırmalarda Transgenik Hayvan Uygulamaları”, 

Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi, Kimya Bölümü, Biyokimya Anabilim Dalı. Prof. Dr. Emir Baki Denkbaş “Teşhis ve Tedavide Nanoteknolojik Yaklaşımlar”, 
Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesinden Doç. Dr. Nezih Hekim “Dönüşümsel Teknoloji ve İnovasyon’’, 
Mainz johannes Gutenberg Üniversitesi Tıp Merkezi Dönüştürülebilir Onkoloji Immünoterapi Geliştirme Merkezi (TRON) Yönetici Yardımcısı. Dr. Mustafa Diken                          “Immunoterapi” konusunda bilgiler paylaştılar.         

Yarın düzenlenecek oturumlarda ise Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi; Pittsburgh Üniversitesi Kalp ve Damar Enstitüsü EECP Laboratuvarı Yöneticisi; SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi (Rektör Danışmanı) Doç. Dr. Z. Özlem Soran “Koroner Arter Hastalığı ve Kalp Yetmezliğinde Yeni Bir Tedavi Şekli (EECP)”, 

Gaziantep Üniversitesi   İletişim Fakültesi, Öğretim Üyesi Rektör Danışmanı / Uluslararası Teknoloji ve İnovasyon Politikaları BaşEditor & Genel Yayın Yönetmeni; OMICS: A Journal of İntegrative Biology Doç. Dr. Mehmet Vural Özdemir “Ar-Ge Fonlamasında İnovatif Yaklaşımlar”, 

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tuba Denkçeken “Pelvik Lenf Nodlarının Fiber Probe Kullanılarak Tespiti”, 
                            
DNA Hasarı ve Tamir Mekanizması Laboratuvarı, Atina Ulusal Teknik Üniversitesi Dr. Zaccherina Nikitaki "Hücrelerdeki Kümelenmiş DNA Lezyonlarının Tespiti" konularında güncel bilgiler paylaşımda bulunacaklar. 

Max Delbruck Moleküler Tıp Merkezi (MDC), Berlin, Almanya Berlin Medikal Sistemler Biyolojisi Enstitüsü (BIMSB) Doktora SonrasıAraştırmacısı Dr. Oktay Kaplan ve RTA Laboratuvarlar ı, Gebze- Kocaeli Dr. Osman Doluca Biyoinformatik ve CRISPR Cas/9 Sistemi konulu workshop düzenleyecekler. Bilimsel toplantıların ardından konuşmacı ve katılımcılar için sosyal program gerçekleşecek. 
Kaynak: ( : Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Marasturk.com
 
Etiketler: SANKO, Üniversitesi, tarafından, Özel, Sani, Konukoğlu, Hastanesi, toplantı, sal
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
K. Maraş
Az Bulutlu
Güncelleme: 15.10.2018
Bugün
16° - 30°
Salı
17° - 31°
Çarşamba
17° - 29°
K. Maraş

Güncelleme: 15.10.2018
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı