Haber Detayı
19 Nisan 2016 - Salı 08:35 Bu haber 1010 kez okundu
 
Ölümden korkmamak mı istiyorsunuz? İşte size 4 öneri
Hepimizin malum sonu olan ölüm insanoğlunun en merak ettiği şeylerden bir tanesi. Hakkında çok spekülasyon olan ölüm biz müslümanlar için bize empoze edildiği kadar kötü bir şey mi? Ölümden korkar mı bir Müslüman? Korkmamamız gerektiğini 4 maddede sizler için sıraladık.
Yaşam Haberi


1.Ölüm Son değil bir başlangıçtır

Ahirete yani ölümden sonrasına iman, iman şartlarından biri olup, olmazsa olmazlar arasındadır. Bu bakımdan ölüm alemler arası bir geçiş, bir boyuttan başka bir boyuta yolculuk gibidir. Bir müslüman ölümden değil ölüme hazırsızlıktan yani ölüme kadar ki hayatının nasıl geçtiğinden daha çok endişe eder. İtikadım ne alemde? Namazlarımı kılabildim mi? Oruçlar tamam mı? Ahlâkımı neye göre belirledim gibi sorularla meşgul olan müslüman bu ve buna benzer kriterler tamamsa gönül rahatlığı ile emanetleri teslim etmeye hazırdır. Böyle bir ölüm sonsuz mutluluk alemine bir başlangıç olacağından, ölüm korkulacak bir şey değildir.

“Bu dünya hayatı sadece bir oyun ve oyalanmadan ibarettir. Ahiret yurduna gelince, işte asıl hayat odur. Keşke bilmiş olsalardı.” (Ankebut, 64) 

2.Ölümünüzün nasıl olacağı tamamen size bağlıdır.

Bu konuda direkt bağlayıcı bir ayet ve hadis-i şerif olmasa da yaşanmış hadiselerden bu sonuca varmak mümkündür. Bir çok mü’minin ölümü çoğunlukla güzel bir şekilde olmaktadır. Namazda secde halindeyken ölenler,cihad meydanında ölenler,salih bir amel işlerken ölenler gibi bir çok güzel ölüm haberini mutlaka duymuşsunuzdur. Kuluna çok merhametli olan Allah (c.c.) kulunun da ölümünün güzel olmasını istemesi hepimize doğru gelecek bir gerçektir. Aşağıdaki hadis-i şerifte de Efendimiz (s.a.v.) bu konuda bize bir müjde verir gibidir.

“Ölüm sizin bildiğiniz gibi değil,lâkin şöyledir:Mü’mine ölüm hali gelince, Allah’ın o kuldan hoşnûdluğu, Allah’ın ikrâm ve ihsânı ile müjdelenir. Bu müjde üzerine artık mü’mine (ölüm gibi) kendisini karşılayacak hâllerden daha sevimli bir şey olamaz.O anda mü’min Allah’a kavuşmayı arzu edip ister, Allah da mü’min kuluna kavuşmayı sever….” (Sahih-i Buhari,Kitabu’r Rikkak,94)

3.Allah’ın dostlarına korku yoktur

Müslüman aynı zamanda bu dünyada Allah’a dost olmaya çalışan insandır. Bu hedef bizi hep canlı tutar. Aşağıdaki ayette bize dostlarına yönelik bir müjdeden bahsedilmektedir.
“Açın gözünüzü! Allah’ın dostları üzerine ne korku vardır, ne de onlar mahzun olurlar.” (Yûnus,62)

4.Bize dayatılan ölüm korkusu ve Azrail figürleri başka inançlardan bize sirayet etmiştir.

Batı filmlerindeki Azrail figürünü hatırlarsanız korkunç bir figür karşımıza çıkar. Bu konu gaybi bir konu olduğundan konuyu Allah’a havale etmek en mü’mince tavırdır. O kullarına asla zulmedici olmadığından(Enfâl,51) ve yüklenebileceğimizden fazlasını bize asla yüklemeyeceğinden(Bakara,286) bu hususta içimizin rahat olması gerekmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi ölümün nasıl olacağından çok hayatımızın nasıl geçtiğiyle ilgilenmemiz daha doğrudur. Siz en iyisi bu konuyu Allah’a havale ediniz ve O’na teslim olunuz.

Kaynak: ( : Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Marasturk.com
 
Etiketler: Hepimizin, malum, sonu, olan, ölüm, insanoğlunun, merak, ettiği, şeylerden, bir,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
K. Maraş
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 22.10.2018
Bugün
12° - 22°
Salı
14° - 22°
Çarşamba
14° - 23°
K. Maraş

Güncelleme: 21.10.2018
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı