Haber Detayı
23 Nisan 2015 - Perşembe 10:24 Bu haber 1452 kez okundu
 
Regâib Gecesi yapılacak ibadetler
Regâib Gecesi Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan Receb ayının ilk cuma gecesine Regâib gecesi denir. Bu geceye Regâib gecesi denmesinin asıl sebebi, bu gecede Peygamberimiz’e (s.a.v) has bâzı mânevi ihsanlar vâki olmasıdır ki, bunun şükür ifâdesi olarak Peygamberimiz (s.a.v) on iki rekat namaz kılmıştır.
Yaşam Haberi


Resûlullah (s.a.v): “Bir kimse Receb’in ilk perşembe gününü oruç tutup o günün gecesinde iki rek’atta bir selam vererek on iki rek’at namaz kılsa şöyle ki: Her rek’atta bir Fâtiha, üç Kadir, on iki İhlas sûresi okumak sûretiyle namazdan sonra “Allâhümme salli ‘alâ Muhammedin nebiyyi’1-ümmiyyi ve ‘alâ âlihi ve sellim” diyerek benim üzerime yetmiş defa salavat getirdikten sonra secdeye varsa, secde de (70) defa  “Subbûhun kuddûsun rabbünâ ve rabbu’1- melâiketi ve’r-rûh” dedikten sonra secdeden başnı kaldırsa, oturduğu yerde 70 defa“Rabbi ‘ğfir ve’rham ve-tecâvez ‘ammâ ta’lemu inneke ente’1- e’azzü’l- ekrem”

(Anlamı: Rabbim beni affet, bana merhamet et. Bildiğin hatalarımı affet. Şüphesiz Sen çok izzet sâhibi ve ikrarnı en çok olansın.)

Dedikten sonra ikinci defa secde edip secdede iken birinci defa secdede ne okumuşsa aynen onları tekrar edip, bitiminde ise, secdede Allah (c.c.) dan isteyeceklerini ister, dua ve niyâzını yaparsa, Hakk Teâlâ da onun ihtiyaçlarını, dilek ve temennilerini kabul eder” buyurmuşlardır.

Bu namazı kılanlar hakkında Resûlullah (s.a.v.) buyurmuştur ki:

”Nefsim kudret elinde olan Allah-u Teâlâ’ya kasem ederim ki, her hangi bir erkek veya kadın târif edilen bu namazı kılarsa, Yüce Allah bütün günahlarını bağışlar; günahları denizin köpüğü ve kum taneleri de dağların ağırlığında ve ağaçların yapraklan kadar çok olsa bile. Bundan başka, kıyâmet günü âilesinden (yedi yüz) kişi hakkında şefaat hakkı verilir. Kendisine, Müjdeler olsun ki, sen her türlü sıkıntılardan kurtuldun, rahatı buldun, denilir.”

         Meleklerin Regâib gecesi dediği Receb’in ilk cuma gecesinde gâfil olmamak gerekir. O gecenin üçte biri geçtikten sonra göklerde ve yerde tüm melekler, hepsi birden Kâbe’nin etrafında toplanırlar. Allah-u Teâlâ onlara hitab eder: “Ey meleklerim, benden dilediğinizi isteyiniz” der. Onlar da: Dileğimiz, Receb ayında oruç tutanları mağfiret etmendir” derler. Allah-u Teâlâ da:

“Ben, Receb ayında oruç tutanları mağfiret ettim” buyurur. “Receb’te bir gün ve bir gece vardır ki, o günde oruç tutan ve o gecede namaz kılan kimse için yüz sene oruç tutmuş ve yüz sene ibâdet etmiş gibi sevab verilir.” (H.Şerif)

Kaynak: ( : Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Marasturk.com
 
Etiketler: Regâib, Gecesi , , , , , , , , , Perşembe’yi, Cuma’ya, bağlayan, Receb, ayının,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
K. Maraş
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 17.10.2018
Bugün
18° - 28°
Perşembe
18° - 29°
Cuma
18° - 29°
K. Maraş

Güncelleme: 17.10.2018
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı