Haber Detayı
09 Mayıs 2016 - Pazartesi 08:20 Bu haber 932 kez okundu
 
TOR, TASARI YASALAŞIRSA İŞÇİ AYAGA DÜŞER
Özel İstihdam Bürolarına İşçi Kiralama Yetkisi Verilmesini Ve Uzaktan Çalışma Gibi Esnek Çalışma Modelini Öngören Tasarı TBMM’de Görüşüldü.
Siyaset Haberi


TBMM’de görüşülen İş Kanunu ve İş Kurumu Kanunu görüşmelerinde konuşan MHP Grubu adına konuşan Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor; tasarının bir ihtiyaçtan doğmadığını, çalışma barışını zedeleyecek, bozacak, husumeti ve huzursuzluğu arttıracak, yeni huzursuzluklar yaratacak mahiyette olduğunu savundu.

Avrupa ülkelerinde uygulanan uygulamayla, bazı ülkelerde iş kazalarında önemli oranlarda artış olması nedeniyle, başta Almanya olmak üzere Avusturya gibi ülkelerde bugün itibarıyla kaldırılması dahi tartışılan esnek çalışma uygulaması, ülkemizde hangi ihtiyaçtan doğmuştur, izah edilmesi gereken soru budur.

Enerjimizi faydasız işlerle uğraşarak geçirmeyelim. Türkiye'nin önemli problemleri vardır. Bugün Türkiye'nin en önemli problemi bölücü terördür; en önemli diğer bir problemi kayıt dışı istihdamdır, işsizliktir, geçim sıkıntısıdır, hırsızlıktır, yolsuzluktur, israftır,  tembelliktir, işin ehline verilmemesidir, adaletle hükmedilmemesidir. İşi olan da işi olmayan da ciddi sıkıntılar içerisindedir.  Türkiye’nin her zamankinden daha fazla huzura ve sükûnete ihtiyacı vardır.  Tasarının zamanlamasının uygun olmadığını, esnek çalışmanın bugünün konusu olmaması gerektiğini belirten Tor, ” esnek çalışma sonucunda işçi ayağa düşer, ülkemiz ucuz işçilik cenneti olur. Hele de dil bilmeyen milyonlarca göçmen nüfusun yaşadığı ülkemizde işçinin aç kalması dahi konuşulur hâle gelecektir. Esnek model işsizliğin çözümüne hiçbir katkı sağlamayacaktır.

Güvenceli esneklikle bir yandan iş gücü piyasasının esnekleştirilmesiyle işletmelerin rekabet gücünün ve değişen koşullara uyum yeteneğinin artırılması hedeflenirken, bir yandan da iş gücü piyasasında yer alan kişilerin istihdam ve gelir güvencesinin sağlanması hedeflenmektedir." ifadesi yer almıştır. Burada akla gelen ilk soru, öncelik işletmelerin mi olacaktır, yoksa işçinin mi olacaktır? Zira işçiye gelir ve istihdam güvencesi ancak firmanın rekabet gücü elverirse geçerli olacaktır. Gelir ve istihdam, işverenin rekabet gücüne endekslenmiştir.

Mevcut  durumda ise iş güvenliğinin işverenin iki dudağının arasında olduğu bir ortamda işçinin fazla mesai, çalışma süreleri, yıllık izin, bayram izni, İhbar tazminatı, kıdem tazminatı gibi haklarının bile tam manasıyla temin edilemediği bir ortamda söz konusu esnek çalışma modeliyle işçinin söz konusu haklarının değil temin edilmesi, korunması bile mümkün olamayacaktır; kısacası, bireysel işçi hakları bile geriye gidecektir. Esnek çalışma işsizliğin çözümüne hiçbir katkı sağlamayacaktır.

Kaynak: ( : Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Marasturk.com
 
Etiketler: Özel, İstihdam, Bürolarına, İşçi, Kiralama, Yetkisi, Verilmesini, Uzaktan, Çalış
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
K. Maraş
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 22.10.2018
Bugün
12° - 22°
Salı
14° - 22°
Çarşamba
14° - 23°
K. Maraş

Güncelleme: 21.10.2018
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı