Haber Detayı
31 Mart 2016 - Perşembe 11:54 Bu haber 1176 kez okundu
 
Üç aylara hazırlık plânı
Halkımız arasında üç aylar olarak bilinen ve bir çok faziletleri olan Recep, Şaban, Ramazan aylarının gölgesi üzerimize düştü. 8 Nisan'da başlayacak olan bu mübarek ayları değerlendirmek isteyenler neler yapabilir. İşte size rehber niteliğinde üç aylar planı...
Yaşam Haberi


Hepimiz bir şeyleri değiştirmek, kendimizi geliştirmek ve ibadetlerimizi oturtmak için zaman kolluyoruz, fırsatlar arıyoruz. İşte tam zamanı. Mübarek 3 aylar geliyor. Evvelinde oluşturacağınız bir planı sizi düzene sokabilir. İstikralı uygulama ile de istediğiniz düzeni tutturabilirsiniz. Ayrıca bu süreci de en hayırlısıyla geçirmiş olursunuz inşAllah.

Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Ey Allah’ım! Bize Recep ve Şaban’ı bereketli kıl, bizi Ramazan’a ulaştır’  buyurdu.”

Ahmed bin Hanbel Müsned 1/259, Beyhaki, Keşfu’l Hafa 1/554

Peki ne yapabiliriz? Kağıt kalemi hazırlayın plan yapıyoruz.

1. Oruç Tutmalıyız

İşte çok güzel bir fırsat. Üç aylarda oruç tutmanın fazileti malumdur. Buna binaen hadisler de bulunmaktadır. Yanı sıra borcu olan kardeşler, bu mübarek günleri seçmeli ve borçlarını tutmalıdır. Öyleyse herkes adağını, borcunu düşünsün ve hesaplasın. Hiçbiri yoksa subhanAllah, nafile oruçların güzelliği sizindir.

(Haram aylarda bir gün oruç tutup bir gün yemek çok faziletlidir.)[Ebu Davud]

(Resulullahın, hiçbir ayda, Şaban ayından daha çok oruç tuttuğunu görmedim. Bazen Şabanın tamamını oruçla geçirirdi.)[Buhari]

(Ramazandan sonra en faziletli oruç, Şaban ayında tutulan oruçtur.) [Tirmizî]

 

2. Kuran Okumalıyız

 Herkes Kuran ile olan ilişkisini kendi bilir. Nerede eksiği olduğunun da farkındadır. O halde şimdi o eksiği nasıl giderebileceğinizi düşünün. Bir noktayı seçin ve bir ay bunun üzerine yoğunlaşın. Mesela mahreç, recep ayında bunu çalışın. Üç aylık bir kamp düşünün ve Kuran sürecinizi planlayın. İnşAllah uyguladığınız taktirde, uzun süredir yapmayı düşündüğünüz ama fırsat bulamadığınız bir nimeti almış olacaksınız.

3. İlmihal Okumalıyız

 Her insana ilim farzdır. Bu nedenle kendine gerekli olan ilmi öğrenmek öncelikli vazifemizdir. Herkesin kendine ait (cinsiyet ve meslek) durumuna uygun fıkıh bilgisi edinmesi lazımdır. O halde ilmihali alıp okumamız gerekir. Bir Müslüman olarak neyi, nasıl yapmamız gerektiğini bilmeli ve uygulamalıyız. Pek çok doğru bildiğimiz yanlışlarla karşılaşacağız ve şaşıracağız. İşte değişim için mükemmel bir zamanlama. Öyleyse ilmihal kitabını al ve 3 aya bölüştür. Her ay ve hafta bitireceğin bölümleri belirle. Öğren ve öğrendikçe uygulamaya çalış.

4. Kaza Namazı Kılmalıyız

 Hepimizin kazaya kalmış namazları vardır. Hiç hesabını tutmadığımız namazlarımız. Namaz başladığınız ve dikiş tutturduğunuz gün aklınızda mı? Ondan öncesi için bir hesap yapın bakalım ne kadar borcunuz var? İşte bu namazlar için de güzel bir dönem geliyor. Her gün zor olabilir belki ama pazartesi perşembe kaza günleriniz olabilir. Ya da o günler oruç olacağınız için zorlanırsanız farklı bir gün seçebilirsiniz. Ama mutlaka kaza namazları kılmaya çalışın. Belki Ramazan’dan sonra da haftada 1-2 gün kaza namazı günüm diye kalır size. Düşünsenize, “Salı günü benim kaza namazı günümdür!” müthişsin dostum. 

5. Sohbet Dinlemeliyiz

 Bir Müslüman hiçbir zaman yalnız ilerleyemez. Mutlaka sohbete ihtiyaç duyar. Sohbet halkalarına katılamıyorsanız, o halkaları evinize, odanıza taşıyın. Pek çok sohbet videoları mevcut. Hem yerli hocalar hem de bizim çevirilerini yaptığımız yabancı hocaların videoları internette akın akın dolaşıyor. Kendine bir liste hazırlayabilirsin. Her gün 1 saatini ayırman çok mu zor? Üç ay sonra kendine neleri kattığını görünce, sen bile inanamayacaksın inşAllah.

6. Meal - Tefsir Okumalıyız

 Kuran’ı okumayı sevmek, zevk almak birazcık da anlamaya bağlı olabiliyor. Bu nedenle meal ve tefsir okumaya başlamalısınız. Küçük bir meal sürekli yanınızda olabilir. Nüzul (iniş) sırasına göre okursanız daha fazla hakim olabilirsiniz. Yine seçtiğiniz ayetlerin tefsirlerini okuyabilirsiniz.

7. Zikirleri Çoğaltmalıyız

 Haberiniz olsun; kalbleri yalnızca Allah’ın zikriyle mutmain olur. [Ra’d Suresi – 28. Ayet]

Öyleyse zikrimizi çoğaltmalıyız. Hemen her an Allahı anmakla geçirmeliyiz. Umulur ki Rabbim bizi tüm kötülüklerden ve günahlardan korur.

8. Televizyonu Azaltmalıyız

 Bu adım nefsimizle en büyük mücadelemiz olabilir. Televizyon en değerlimiz olan vaktimizden hunharca çalmakta ve bunu anlamamaktayız. İşte modern putları elimizin tersiyle itmeli ve onlarla geçirdiğimiz zamanı indirgemeliyiz. Hiç olmasa daha iyi, ama olmuyorsa yavaş yavaş azaltmak da size çok şey kazandıracaktır. O zaman vaktinizin bereketini göreceksiniz.

9. Dua Etmeliyiz

 İşte planın en büyük kısmı. Dua ediyoruz zannediyoruz ama her şey için ediyor muyuz? Bazen öyle bir sorun yaşarız ki, biri bize “Bunun için dua ettin mi?” diye sorana kadar fark etmeyiz. Eğer çalacağın tek kapı Allah olursa, O kapıdan dönmezsin kardeşim! Kendin ve herkes için, her konuda dua etmelisiniz, etmeliyiz.

 

(Suffegâh)

Kaynak: ( : Ajanslar) - Ajanslar Editör: Marasturk.com
 
Etiketler: Halkımız, arasında, üç, aylar, olarak, bilinen, bir, çok, faziletleri, olan, Rec
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
K. Maraş
Az Bulutlu
Güncelleme: 15.10.2018
Bugün
16° - 30°
Salı
17° - 31°
Çarşamba
17° - 29°
K. Maraş

Güncelleme: 15.10.2018
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı