Yazı Detayı
20 Şubat 2015 - Cuma 23:18 Bu yazı 778 kez okundu
 
MESLEK MENSUPLARININ SORUNLARI
Hasan SEYİTHANOĞLU
marastrk@gmail.com
 
 

Türkiye’de Muhasebe Mesleği, bu mesleğe gönül verenler tarafından mesleki koşulların taşıdığı güçlüklere rağmen özveri ile yürütülmektedir. Bu meslekte çalışanlar mesleğin gerektirdiği hassasiyetlerden uzaklaşmadan ve mevzuatın çizdiği çerçeveden çıkmadan mesleki disipline bağlı yapıyı muhafaza etmeye gayret etmektedirler. Bu özverili çalışmaya rağmen Meslek Mensuplarının sorunlarına her gün bir yenisi ekleniyor.

         Meslek Mensuplarının sorunlarına genel olarak baktığımızda: Verilen hizmetin karşılığının Tahsil edilememesi, Meslek Mensupları arasındaki Haksız Rekabetin giderilememesi, Meslek Mensuplarının üzerindeki iş yükünün giderek artması, Korsan Muhasebe ile Mücadelede yetersiz kalınması vb. konular ağırlıklı olarak göze batmaktadır.

          Yukarıda sayılan sorunlar Türkiye’de faaliyette bulunan Meslek Mensuplarının ortak sorunları olarak görülmektedir. Bu çerçevede alınan her türlü tedbire rağmen hala bir çözüm yolu bulunamamıştır.19/10/2007 tarih ve 26675 sayılı resmi gazetede yayınlanan 3568 sayılı kanun kapsamında Meslek Mensubu olmuş ve bunların oluşturduğu şirketlerin uymakla mükellef oldukları Serbest Muhasebeciler, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler  ve Yeminli Mali Müşavirlerin Mesleki faaliyetlerinde uyacakları Etik İlkeler Yönetmelik yayınlanmasına rağmen Etik olmayan şekillerde çalışmaların devam etmekte olduğu görülmektedir.

           Aslında her sorunun çözümü kendi içerisinde yer almaktadır;

1.-Mevcut Disiplin ve Haksız Rekabet yönetmelikleri işletilmeli,

2.-Beyannameler verilirken oluşturulacak bir sistemle Ücretlerin Meslek Mensubunun hesabına geçecek bir sistemin oluşturulması,

3.-E-sözleşme uygulamasında sözleşmede yer alan Ücret bilgisinin de sisteme girilmesi,

4.-Defter transferlerinin TÜRMOB tarafından oluşturulacak sistemle kontrol altına alınması,

5.-Meslek Mensupları arasındaki Dayanışmanın artırılması,

6.-Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Mesleğinin gerektirdiği şekilde davranılması konusunda çalışmalar yapılması(Eğitim çalışmaları),

7.-Meslek Mensubu üzerine yüklenen maddi külfetlerin azaltılması,

8.-Maliyenin Meslek Mensuplarına yüklemiş olduğu sorumlulukların azaltılması, gibi nice çözümler sayabiliriz.

            Bunlarla birlikte; güncel sorunlar içerisinde yer ve KDV İadeleri işlemlerinde Meslek Mensuplarının sıklıkla karşılaştığı KDV İadesi kontrol raporundaki eksikliklerdir. Bu eksiliğin giderilmesi için Maliye Bakanlığının ilgili daire başkanlıkları ile görüşülerek Sistemin Meslek Mensuplarınca görebileceği bir şekilde işleme açılması gerekmektedir.

            Ayrıca önemli noktalardan biriside; Meslek Mensupları ile bulundukları bölgedeki Meslek odası ile olan ilişkileridir. Bilindiği üzere 2008 yılında yapılan düzenleme ile SMMM Odalarındaki seçim sistemi değiştirilmiş, bu da seçim sonucuna göre Odadaki kurulların oluşturulmasında iktidar-muhalefet şeklinde tavır alınmasına neden olmuş, Meslek Mensupları arasındaki ayrımcılığın artırmıştır. Bu nedenle Oda Kurulları oluşturulurken kullanılan seçim sisteminin tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir.

           Diğer taraftan Meslek Mensubu olmak için gayret gösteren Meslek Mensubu adaylarını göz ardı etmemek gerekmektedir. SMMM Odalarının ve SMMM Derneklerinin yapmış olduğu faaliyetlere mutlaka katılmaları sağlanmalıdır. SMMM Odalarının oluşturmuş olduğu kurullar ile Meslek Mensubu adayları belirli aralıklarla ziyaret edilerek sorunları hakkında bilgi alınmalı ve sorunların çözümünde yardımcı olunmalıdır. Meslek Mensubu adaylarının mesleğe adım atarken harcamış oldukları emeğin karşılığını para ile kendilerine satılmasının önüne geçilmelidir.

Görüldüğü üzere Meslek Mensuplarının sorunları saymakla bitmiyor ve gün geçtikçe yeni uygulamalarla artıyor. Mesleğe gönül vermiş kişiler olarak; “Bizler Mesleğimize, Mesleğimizin de bize hizmet etmesini istiyoruz.”

 
Etiketler: MESLEK, MENSUPLARININ, SORUNLARI
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
K. Maraş
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 20.10.2018
Bugün
16° - 26°
Pazar
15° - 22°
Pazartesi
13° - 24°
K. Maraş

Güncelleme: 19.10.2018
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı