Yazı Detayı
20 Eylül 2016 - Salı 10:23 Bu yazı 408 kez okundu
 
NEFSİMİZE KURBAN ETMEYELİM.
Abdulkadir YILMAZ
abdulkadiryilmaz46@gmail.com
 
 

Yakında, Kurban Bayramı’nı idrak edeceğiz. Bu vesile ile 

Bütün okuyucularımın, Güzel şehrimin güzel insanlarının bayramını tebrik ediyorum. Ülkemize ve milletimize, sağlıklar ve huzurlar getirmesini temenni ediyorum.

Ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılarımızın ve talihsizliklerimizin bir an evvel son ermesini, karabulutların dağılmasını diliyorum. 

Her Kurban bayramı öncesi gibi, gönül gözleri kör olmuş, birkaç grup insan yine, yok kurban cinayettir, yok katliamdır diyenler olacaktır. Akılla dini hüküm verilmez. Çölde bir damla akılları ile kendilerince fetva vereceklerdir. Yılbaşı günlerinde nefsi hareketle binlerce hindi kesilirken ses çıkarmayanlar dini vecibe gereği kesilen kurbanlarımıza laf ediyorlar. Yine aynı şekilde bu gün İslam coğrafyasında(Filistin, Kudüs, Cezayir, Myanmar, Suriye, Doğu Türkistan)  insanların diri diri toprağa gömülmesine, yakılmasına, çocukların kundakta ve anne karnındaki çocuklara yapılan zulmü ve katliamı görmezden geliyorlar. Güney Afrika’da açlık ve susuzluktan kırılan insanlara Siyonistlerin İncil dağıtmasına ses çıkarmayanlar, bu bölgelere insani yardım gıda gönderilmesine karşı çıkanlarla aynı zihniyettir. Hem kurban insanlık tarihi kadar eskidir, Belirtildiği gibi katliam olsa, her yıl milyonlarca kurban kesilmektedir. Bu kurbanlıkların soyunun kuruması gerekmez mi? Aksine her yıl bereketlenerek artmaktadır. Onlar nasıl ki insanlık kıyımı yapılırken vicdanlarının seslerine kulak tıkıyorlarsa, bizde kurban kesmek katliamdır diyenlere kulak tıkayarak Kurban bayramını ibadet feyzi içerisinde geçirelim.

Şimdi gelelim esas meseleye,

Kurban Allah’a yaklaşmaktır. Kurban ibadetimizi yerine getirirken bazı hususlara da çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Kurbanlıklarımıza eziyet etmeyelim. Kurbanlarımızı işinin ehli insanlara kestirelim. Ne kurbanımızın ne de kendi canımızı yakmayalım. Her kurban bayramında acemi kasapların kendilerini keserek sağlık kuruluşlarına müracaat ettiklerine şahit oluyoruz. Kurbanlarımızı Belediyelerimizin kapalı kesimhanelerinde veya uygun yerlerde keselim. Kurbanlarımızı sokaklarda, parklarda, açık alanlarda küçük çocukların gözleri önünde, sokakları caddeleri kana bulayarak kesmeyelim. Kestiğimiz kurbanların atıklarını ya uygun bir şekilde toprağa gömelim ya da çöp torbalarına koyarak ağızlarını bağlayıp çöplere koyalım. Kurbanı nefsimize kurban etmeyelim, İbadet anlayışı içerisinde, Yoksulu, fakiri, kimsesizleri gözeterek, koruyup kollayarak kestiğimiz kurbanların etlerini bu insanlarla paylaşarak, kısacası yaratana yaklaşarak yapalım.

Bu bayramı, 15 Temmuz ve sonrasında milli duygularımızın, birlik ve beraberliğimizin daha bir perçinlendiği günler gibi, birlik ve beraberlik içinde geçirelim. Tüm düşmanlarımız beraber saf tuttukları bir dönemde bizlere, kardeşin kardeşe küslüğü hem yakışmaz hem de suali ağır olur. Etrafımızda tüm küs olan insanları barıştıralım.

Ayrıca Kurban bayramında bizlere bu günleri armağan eden. Sütçü İmamı, Çakmakçı Sait’i. Rıdvan Hoca’yı, Senem Ayşe’yi, Mıllış Nuri’yi, Abdal Halil Ağa’yı, Refet Efendiyi daha ismini sayamadığım binlerce kahramanımızı unutmayalım. Şehitlerimizi, Şehitlerimizin bize emanet ettiği yakınlarını, unutmayalım. Bu insanlara yalnız olmadıklarını gösterelim. Unutmayın bu gün huzur içinde yaşıyorsak bunu bu şehit kardeşlerimize borçluyuz. Bu vatan için bizler için can verenlere, yakınlarına, bu bayram can olalım.

 

Tekrardan hem Gazetemiz adına hem de şahsım adına Bayramınızı sağlık ve huzur içinde geçirmenizi dileyerek Bayramınızı tekrar kutlarım. Yüzünüzden tebessüm ve gülümseme hiç eksik olmasın.

 

Hoşça ve Dostça KALIN…

 
Etiketler: NEFSİMİZE, KURBAN, ETMEYELİM
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
K. Maraş
Az Bulutlu
Güncelleme: 22.09.2018
Bugün
21° - 34°
Pazar
21° - 34°
Pazartesi
21° - 36°
K. Maraş

Güncelleme: 21.09.2018
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı