Yazı Detayı
29 Ağustos 2016 - Pazartesi 08:39 Bu yazı 506 kez okundu
 
ŞEHRİMİZ KÜLTÜRÜNE YABANCI HALKIMIZ
Abdulkadir YILMAZ
abdulkadiryilmaz46@gmail.com
 
 

Şehrimiz edebi kültür anlamında çok büyük zenginliklere sahip olmasına karşın, gerek yeterli tanıtımın yapılmaması gerek, gereken önemin gösterilmemesinden dolayı şehrimizin bu yönünü kimse bilmemektedir. Geçen yıllarda şehrimizde çekilen ve şehrimizin edebiyatçılarının hayatını konula alan “Yedi Güzel Adam” isimli dizi TRT gibi köklü bir kuruluş tarafından izleyicilerin beğenisine sunuldu. Bu dizi ekranlara geldiğinde ne acı durumdur ki kendi şehrimizin insanının birçoğu, okullara caddelere verilen isimlerden kulak aşinası olduğu isimlerin bir döneme damgasını vuran edebiyatçı, yazar ve şair kimseler olduğunu öğrendi. Kısacası kendi tarihimize, kendi kültürümüze ne kadar yozlaştığımızı gösterdi bu dizi bize.

Ama şaşırmamak gerekir; Düşmana ilk kurşunu atarak kurtuluş hareketini başlatan Sütçü İmamın torunları olmamıza rağmen,  birçoğumuz Sütçü İmamın mezarının (Türbesi) yerini bilmiyoruz. Birçoğumuz “Bayraksız namaz kılınmaz” diyerek şehrimizin kaderini değiştiren Rıdvan Hoca’yı ismi verilen yer altı çarşısından tanıyoruz. Çünkü öğrenme, merak etme ve okuma alışkanlığımız maalesef ki yok. Şehrimiz yetkilileri de bu konuya gereken ihtimamı göstermeyince bir süre sonra kendi tarihimize yabancılaşıyoruz.

Şehrimiz Şairler Yazarlar şehri, halen edebiyatın ve yazmanın büyüsüne inanan birçok yazarımız, şairimiz kendi imkânlarıyla edebiyat dergileri, kendi imkânlarıyla edebi eserler çıkarmaya çalışıyor. Bu insanlara gerekli destek ve yardımda gösterilmemektedir. Bu gün şehrimizde yeterince Kültür Merkezi olmasına ve çoğu zamanda boş olmasına rağmen bu şair, yazar ve düşünürlerimiz halkımızla buluşturularak değerlendirilemiyor. Belediyelerimiz etkinliklerde bu insanlarımızı değerlendirmek yerine binlerce lira sarf ederek tanınmış şarkıcılar getirip halkın parasını çarçur ediyorlar. Hâlbuki bu insanlardan faydalanılsa hem hemşerilik duygularımız gelişecek, hem de bu insanların içindeki sanat kültür ve edebiyat aşkı daha perçinleşecek, hem de mali külfet en aza indirgenecek.

Ama yetkililerimiz yaptıkları her türlü hizmeti sadece yapmak için yaptıklarından sonrası için ne olacağı hususunda kimsenin en ufak bir fikri yok. Milyonlarca lira harcanarak yapılan Kültür Park yapımının tamamlanmasının üzerinden neredeyse bir yıl geçecek halen aktif olarak kullanılmamaktadır. Nimetlerinden yeterince faydalanılamamaktadır. Belki de halen içimizde gidip gezmeyenlerimiz bile vardır. 15 Temmuz sonrası demokrasi nöbetinde burası kullanılsaydı hem trafiğin can damarı olan caddeler trafiğe kapatılarak trafik çilesi doğmaz hem de insanımız yapılan Kültür Parkını bu sayede gezmiş ve görmüş olurdu. Bu haliyle bir değerlendirme yapmak gerekirse, burası Belediye Pasajı olarak kullanıldığında bile bundan daha fazla getiri sağlıyordu. Belediyemiz en azından kira geliri elde ediyordu. Yazılmak istendikten sonra yazılacak şey çok.

Ama artık sahip çıkalım, Şehrimize, hemşerilik duygularımıza, tarihimize, kültürümüze, yazarlarımıza, şairlerimize, insanlarımıza… 

Binlerce lira harcayıp yeni imkânlar yaratmak yerine elimizdeki imkânlarımızı son demine kadar kullanalım. Tarihe damga vuran şehrimiz insanları için bir yerlere isimlerini vermekten daha fazlasını yapabiliriz, diye düşünüyorum. Yoksa yanılıyor muyum? !!!

 

 

 

 

Hoşça ve Dostça KALIN…

 
Etiketler: ŞEHRİMİZ, KÜLTÜRÜNE, YABANCI, HALKIMIZ
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
K. Maraş
Az Bulutlu
Güncelleme: 22.09.2018
Bugün
21° - 34°
Pazar
21° - 34°
Pazartesi
21° - 36°
K. Maraş

Güncelleme: 21.09.2018
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı