Yazı Detayı
20 Şubat 2015 - Cuma 23:17 Bu yazı 1352 kez okundu
 
SERBEST MUHASEBECİ VE MALİ MÜŞAVİR OLMA SÜRECİ
Hasan SEYİTHANOĞLU
marastrk@gmail.com
 
 

Günümüzde, Üniversitelerin İktisat, İşletme, Maliye vb. bölümleri bitiren öğrenciler “İş bulamazsam sınavına girer Mali Müşavir olurum” veya okul hayatında kendilerine okul bitince ne yapacaksın şeklinde sorulduğunda Mali Müşavir olacaklarını söyleyen öğrenci sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Bu anlayışa göre; Diğer mesleklere nazaran Mali Müşavir olmanın kolay olduğunu, ulaşılması zor olan bir meslek olmadığı anlaşılmaktadır.

            

            Peki nasıl Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olunur?  kısaca bir göz atalım:

          

             01/06/1989 tarihinde kabul edilen ve 13/06/1989 tarih ve 20194 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 3568 sayılı Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu bu işin temelini oluşturmaktadır.3568 sayılı kanunla ilgili olarak 26/07/2008 tarih ve 26948 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 5786 sayılı Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununda değişiklik yapılması hakkındaki kanunla bazı maddelerde değişiklik yapılarak güncel hale getirilmiştir.

              

              3568 sayılı Kanunun 4.maddesine göre Meslek Mensubu olabilmek için belirlenen Genel şartlar aşağıdaki gibi sıralanmıştır;

1-T.C.Vatandaşı olmak(Yabancı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler hakkındaki hüküm saklıdır).

2-Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip bulunmak.

3-Kamu haklarından mahrum bulunmamak.   

4-TCK'nın 53.maddesinde belirtilen süreleri geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süre ile hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenini işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama gibi veya kaçakçılık suçlarından mahkum olmamak.

5-Ceza ve disiplin soruşturması sonucunda memuriyetten çıkarılmış olmamak.

6-Meslek Şeref ve haysiyetine uymayan durumları bulunmamak.

           

             Yukarıda sayılan Genel şartların dışında Meslek Mensubu olabilmek için belirlenen Özel Şartlar ise 3568 sayılı kanunun 5.maddesinde şu şekilde sıralanmıştır.

1-Hukuk,İktisat ,maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurumlarından en az lisans seviyesinde  mezun olmak veya diğer öğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarında lisansüstü seviyesinde diploma almış olmak.

2-En az üç yıl staj yapmış olmak.

3-Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik sınavını kazanmış olmak.

4-Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ruhsatını almış olmak.

           

             Burada, özel şartlar içinde yer alan en az üç yıl staj yapmak şartını gerçekleştirmek için öncelikle Staja giriş sınavını kazanmak gerekmektedir. Staj dosyası açtırmak için; ildeki Meslek odasına giderek Dosya açtırılır ve Üç yıl süre içerisinde TESMER’in yapmış olduğu sınavlarda başarılı olma şartı aranır. Eğer ki sınavlarda başarılı olunamazsa dosya biter ve tekrarda dosya açılır.

Staja başlama giriş sınavının konuları: Genel Kültür ve Genel Yetenek, Finansal Muhasebe, Maliyet Muhasebesi, Mali Tablolar Analizi, Denetim, Muhasebe Standartları, Ekonomi ve Maliye, Meslek Hukuku, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Vergi Hukuku, Ticaret Hukuku, Borçlar Hukuku.

 

             Staja başlama sınavında başarılı olan Meslek Mensubu adayının Temel Eğitim ve Staj Merkezi (TESMER) tarafından verilen eğitim programını başarıyla tamamlaması gerekmektedir. Üç yıllık staj süresini tamamlayan Meslek Mensubu adayları Birlik (TÜRMOB) tarafından yapılan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik sınavını da iki yıllık süre içerisinde açılan sınavlarda başarı ile vermek zorundadır.

Staj Tamamlama sınav konuları: Finansal Muhasebe, Maliyet Muhasebesi, Finansal Tablolar ve Analizi, Muhasebe Denetim, Hukuk, Meslek Hukuku, Vergi Mevzuatı ve Uygulaması.

 

  Staj tamamlama sınavını da başarı ile geçen Meslek Mensubu adayı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ruhsatını almaya hak kazanır.

 

              Bir Meslek Mensubu aday adayının önünde öğrenim hayatı bittikten sonra Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Belgesini en kısa sürede alabilmek için yapması gereken işler arasında sistemli bir şekilde ders çalışarak sınavları geçmek ki; buda staja başlama ve bitirme süreside dahil beş yıl gibi bir süreyi kapsamaktadır. Belge alındıktan sonra iş bitti nasıl olsa belgemi aldım şeklinde bir düşünce kapılmamalı, sürekli değişen Mevzuatlar içerisinde güncel kalmaya çalışılmalıdır. Yeni Meslek Mensubu adaylarına bu yolda şimdiden başarılar dilerim.

 
Etiketler: SERBEST, MUHASEBECİ, MALİ, MÜŞAVİR, OLMA, SÜRECİ
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
K. Maraş
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 20.10.2018
Bugün
16° - 26°
Pazar
15° - 22°
Pazartesi
13° - 24°
K. Maraş

Güncelleme: 19.10.2018
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı