Yazı Detayı
06 Temmuz 2015 - Pazartesi 08:37 Bu yazı 678 kez okundu
 
Zekat
İmran KILIÇ
 
 

Zekat, İslam Dini’nin mü’minlere yüklediği temel görevlerden biridir. Menkül ve gayr-ı menkül bütün mallar üzerinde Allah adına belirlenen yerlere verilmesi gereken bir haktır. Verilmesi durumunda cennete götürecek, verilmemesi halinde cehennem azabına sürükleyecek bir ibadettir.

Ferdi ihtirasları dizginleyen, sosyal kaynaşmaya vesile olan zekat, fakir toplum kesiminin tüketim gücünü artıracağından üretimin çoğalmasına sebep olan ve böylece iş gücü imkanları doğuran iktisâdi değeri büyük pek yüce bir ameldir. Zekat fakirlere  bizzat  verilmelidir. Ve tatbikatımız da zaten bu şekildedir.

Zekat zirai mahsüller, hayvanlar, ticaret malları, hisse senetleri, altın ve gümüşler, fabrika ve apartman gelirleri  ve de madenler üzerinden değişik yüzdelerle verilir.

Dinimizde zekatın büyük ölçüde her bir cins maldan ve değişik yüzdelerle verilmesi her tür malda fakirlerin ve acizlerin hakları olduğunu bildirir.

Nisap miktarı mala sahip olan mü’minlerin İslam dininin belirlemiş olduğu hakları tutması ve gizlemesi haramdır.

Bu hakları ödeyenlerin daha çok vermeye çalışmaları ise öğütlenmiştir ve mü’minler için ideal olandır. Özellikle yokluk ve yaygın işsizlik dönemlerinde bu ideal seviyeye ulaşmak için gayret sarf etmelidir.

 

SADAKA-İ FITIR (FİTRE)

 

               Fitre, sadaka-i fıtır (Fıtır sadakası) olarak da adlandırılır. Yaratılış, yaratılıştaki temizlik ve dini kabul edecek asli temizlik demektir.

               Dini anlamı ise: Ramazanın sonuna yetişen ve nisaba malik olan her hür müslüman üzerine vacip bir sadakadır.

    Fitre zekatın farz olmasından önce hicretin  ikinci ( m.624) yılında mü’minler üzerine dinimizce emredilmiş mali bir ibadettir. Fitre ile ilgili Hadisi Şerifleri görelim.

               “ İbn-i Ömer (R.A.) dan şöyle dediği rivayet edilmiştir. Rasûlullah (S.A.V.) fıtır sadakasını müslümanlardan herkese belli miktarlarda vacip kıldı. Ve bu sadakanın, halk bayram namazına çıkmazdan evvel verilmesini emretti.” Buhari)

                “Abdurrezak’ın sahih senet ile Sa’lebe ibn-i Suayr (R.A.) den rivayetine göre : Peygamber (S.A.V.) Ramazan bayramından bir veya iki gün önce hitap ederek şöyle buyurdu: Herkesten fıtır sadakası olarak belli miktarlarda veriniz.” (Buhari)

               Fitrenin bir kimse üzerine vacip olması için üç şart vardır: Müslüman olmak, hür olmak,asli ihtiyaçları dışında nisap miktarı mala sahip olmak. Fitre Ramazan Bayram namazından önce,zekat verebilecek kimselere verilmelidir.

 

 
Etiketler: Zekat
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
K. Maraş
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 20.10.2018
Bugün
16° - 26°
Pazar
15° - 22°
Pazartesi
13° - 24°
K. Maraş

Güncelleme: 19.10.2018
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı