Yazı Detayı
20 Şubat 2015 - Cuma 23:29 Bu yazı 775 kez okundu
 
Ziyaret mi? Katılım mı? İşte Bütün Mesele Bu.
İsmail KOCAER
ismailkocaer@gmail.com
 
 

27 – 30 Nisan tarihlerinde güneydoğu’nun altın denilince en verimli topraklarından biri sayılan G.Antep’te 8.Ortadoğu Altın ve Mücevher Fuarının gerçekleşeceğini geçen haftaki buluşmamızda paylaşmıştım. Türkiye genelinde 100’e yakın firmanın katıldığı ve toplamda 17.000 ziyaretçinin yalnız bırakmadığı fuarın açılışını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sn Fatma ŞAHİN, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sn M.Mehdi EKER ve G.Antep Protokolünün teşrifleri ile gerçekleştirdik. Açılışta “Zeugma’nın Hazineleri.” Konulu Takı Tasarım Yarışmasında 3 genç tasarımcımız ödülü olan 1 Cumhuriyet Altınını Bakanlarımızın elinden aldı.rn

Cemcem ve Altınbaş Ana sponsorluğunda açılışı yapılan fuarda Protokol tek tek tüm standları gezerek hem katılımcıları kutladı hemde hatıra fotoğrafları çektirdi. Peki son üç yılda gramında müthiş bir artış görülen ALTIN ‘ın önlenemeyen yükselişine karşın ticareti nasıldı? Yani Fuar Nasıl Geçti?

 

Üreticiden, Vitrinciye, Malzemeciden, Çantacıya herkes fuardan memnundu. Tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin yanı sıra ileriye dönük ticari anlaşmalarda yapıldı. G.Antep Emniyetinin hassas ve profesyonel tavrı fuarda herhangi bir aksilik yaşanmasını da önledi. Öyle ki Fuar alanında ; her koridor da mutlaka bir sivil polis vardı. Caydırıcı bir etkendi ve herkes elinden gelenin en iyisini yaptı. Seneye 26-28 Nisan 2013 Tarihinde yine aynı yerde buluşmak üzere vedalaştık. Huzurlarınızda Açılışta Program yoğunluğuna karşın teşriflerini esirgemeyen Bakanlarımıza ve G.Antep Protokolümüze, G.Antep Kuyumcular Odası Başkanımıza ve diğer oda başkanlarımıza, Bizleri 8 Yıldır Katılımı ile Destekleyen HATGOLD Yön Kur Başkanı Lütfü HATİPOĞLU’na ve diğer tüm katılımcılarımıza, ziyaretçilerimize, Titiz ve başarılı çalışmaları ile G.Antep Emniyet Müdürümüze ve Ekiplerine, danışma desteği veren Can,Yusuf,İrem triosuna , Ortadoğu Fuar Merkezi’ne ve emeği geçen herkese Şükranlarımı Arz Ederim.

 

Gelelim geçen Hafta Başarılı bir fuar için 5 altın kuralın ilkini açıklamaya.

 

1- Fuarda Katılımcı olarak mı yoksa Ziyaretçi olarak mı Yeralmalısınız?

 

a-      Fuar Takviminize Uygun Mu? ………………………………………………………EVET

 

b-      Ürün Yetiştirmede Sıkıntı Yaşayacak Mısınız? ………………………………HAYIR

 

c-      Hizmetinizi Tam Anlamı ile Sergileyebilecek Misiniz? …………………..EVET

 

d-      Fuar Bütçeniz Fuara Uygunmu? ………………………….………………………..EVET

 

e-      Fuarın Açılacağı Pazara Hakimmisiniz? ………………………………………...EVET-HAYIR

 

f-       Mevcut Pazarınızda Mı Açılıyor?.......................................................................EVET-HAYIR

 

g-      Ekibiniz Fuar İçin Uygun Mu? ……………………………………………………….EVET

 

Bu yedi Sorudan Kırmızı ile işarediklerim sizin verdiğiniz cevap ile aynı değilse; 1 cevabın bile farklı olması yeterli ozaman size güzel bir haberim var. Keyifli bir yolculuğa hazırlanın Fuarı Ziyarete Gidiyorsunuz.

 

a-      Fuar Takviminize Uygun Mu? ………………………………………………………EVET

 

Katılmayı düşündüğünüz fuarın sizin takviminize uyması esas aranan şarttır. O dönemde yüklü bir teslimatınız, termin tarihi olan önemli bir sevkiyatınız yada takımınızın iş yoğunluğu olabilir. Bu durumda fuara tek başınıza katılım gösteremeyeceğinize göre Ziyaret En Akıllıca Fikir.

 

b-      Ürün Yetiştirmede Sıkıntı Yaşayacak Mısınız? ………………………………HAYIR

 

Fuara gidiş amacınız onca emek ve maliyet sarfettiğiniz yeni ürününüzü görücüye çıkarmak. Oysa bu ürünün meydana çıkma tarihi fuardan çok sonraya yetişecekse siz bir prototip, numune sergileyemeyecekseniz , ürünü katalog dan gösterecekseniz Ziyaret Sizin İçin Biçilmiş Kaftan.

 

c-      Hizmetinizi Tam Anlamı ile Sergileyebilecek Misiniz? …………………..EVET

 

Fuarda sergilemeyi düşündüğünüz hizmetiniz yetişmeyecekse, sizin (b) maddesine göre bir dez avantajınız var. Oda sizin katalog dan ziyade ifade etme gücünüze bağlı bir hizmet tanıtımı olacak. Hizmet satmak , mamül satmaya oranla nispeten daha fazla emek isteyen bir alandır.

 

d-      Fuar Bütçeniz Fuara Uygunmu? ………………………….………………………..EVET

 

Yıl öncesinde belirlediğiniz; fuarların ve/veya fuar bütçesinin dışında bir fuara girmek istiyorsanız bütçenizin buna uygun olması muhakkak şarttır. Maliyeti sadece fuara katılım bedeli olarak düşünmeyin. Stand Maliyeti, Ulaşım, Nakliye, Konaklama, Yeme-İçme ve İkram ‘da maliyeti etkileyen önemli ve vazgeçilmez unsurlar. Hiç birini “Bu Seferde Olmasın.” Düşüncesi ile bir kenara atamazsınız. Bütçeniz katılıma uygun değilse ziyaret için takım arkadaşlarınız dan da yardım isteyebilirsiniz.

 

e-      Ekibiniz Fuar İçin Uygun Mu? ……………………………………………………….EVET

 

Fuar katılımını gerçekleştirmeyi düşündüğünüz bu sürpriz fuar için tüm şartlar yerine geldi ancak ufak bir sorun var. Ekibinizin o dönemde önemli bir seyahati ya da rutin turu var. Diğer şartlara göre yerine getirilmese de bir şey olmayacağı!! düşünülen en masum soru bu gibi dursa da aslında En Tehlikelisi. Unutulmaması gereken en önemli nokta ;
rnFuarlarda Ürünü veya Hizmeti En İyi Tanıyan, Analitik Düşünceye Sahip, Prezantabl,  İletişimi Kuvvetli bir takım arkadaşınızın stand da bulunması gerekmektedir. (a) söylediğimiz gibi tek başınıza katılım gösteremeyeceğinize göre Bu Soruya EVET diyemiyorsanız bu sene Ziyaretçisiniz.

 

Ziyaret ile alakalı bir iki püf noktada paylaşmak isterim. Öncelikle fuarda öne çıkan firmaların katılımcı olduğunu düşünebiliriz. Fakat empati yaptığımızda yukarıdaki sorulardan birine HAYIR cevabı veren ve katılımı gerçekleştiremeyen bir firma var ise onun sizin ürününüzü yada hizmetinizi görmesinden mahrum mu bırakacaksınız? Tabi ki hayır. Ziyarete gitmeden önce şehirde tam anlamı ile Pazar araştırması yapmanız ve fuar dışındada firmaları ziyaret etmeniz önem arz etmektedir.

 

 

 

Haftaya
r2-Fuarın KOSGEB yada ( Yurt Dışı Fuarlar İçin ) Ekonomi Bakanlığı Desteği Var mı? Firmanız Desteklerden Faydalanabiliyor mu?

 

Konusunu incelemek üzere ben yine buralarda olacağım.  Esenkalın.   

Twitter:  turkishfair

 

İsmail KOCAER
ismailkocaer@gmail.com
 
Etiketler: Ziyaret, mi, Katılım, mı, İşte, Bütün, Mesele, Bu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
K. Maraş
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 20.10.2018
Bugün
16° - 26°
Pazar
15° - 22°
Pazartesi
13° - 24°
K. Maraş

Güncelleme: 19.10.2018
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı